Bir Restoran Nasıl Açılır?

Bir iş planı adım adım nasıl yazılır öğrenmek istiyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.


Herhangi bir iş kurmak asla kolay değildir. Bunu, size korkutmak için değil ancak size, zafere giden yolda karşılaşacağınız çetin koşullara psikolojik olarak hazırlamak için söylüyorum. Bir iş kurduğunuzda ve başarısız olduğunuzda, çekip gitmek zorunda değilsiniz, pes etmeyin ve diğer yöntemleri deneyin. Hiç bazı varlıklı insanlara bakıp kendinize bir restoranı nasıl açabileceğinizi sordunuz mu? Endişelenmeyin, bu makalede size bunun ne kadar kolay olduğunu göstereceğim. Öncelikle, anlamalısınız ki kendi restoranınızı açmak çok zahmetli bir şeydir. Yaşamınızdaki tüm birikiminizin çöpe gitmemesi için maksimum özveri ve ekstra dikkat gerektirir.

Restoran işi, yatırım yapmak için mükemmel bir iştir fakat çoğu insanın düşündüğü gibi kolay olmayabilir. Tamamen eğlenceli bir iştir. Tek gerektirdiği tutku ve başlamak için inançtır. Kendi patronunuz olarak esnekliğin ve çalışma özgürlüğünüzün tadını çıkarırsınız.

Bir restoranı nasıl açacağınız en başta göz korkutucu olabilir, ve hedefinize ulaşmanız için dikkatli adımlar atmak zorundasınız.

Ekipman, finansman, mekânınızın markası gibi birçok faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Tüm bunlar işin başarısını ya da başarısızlığını belirler. Bir restoran yapılacak işler listesi oluşturmak, ana hatları sağlamak açısından önemlidir. Bu makale size nasıl kendi restoran işinizi kuracağınızı gösterecek.

Kendi restoranınızı açmanın birkaç aşaması vardır:


1. Konsept ve İsim

Bir iş, önce bir fikirle başlar; daha sonra, fikir başarılı bir girişime dönmek üzere olgunlaşır. Küçük işletme fikirleri bu alanda ek bir avantaj sunar. Eğer bu küçük işletme fikirleri, iyi şekillendirilir ve uygulanırsa, başarılı bir iş insanı olma şansı artar. Birçok insan, bir restoranı nasıl açacaklarını ve işleteceklerini bilmezler. Bu, basit süreçlere dikkat etmekte başarısız olmalarından kaynaklanmaktadır. İlk olarak, ne tür bir restoran olacağına karar verin. Gayriresmi akşam yemeği yenecek bir restoran, ızgara restoranı veya Fransız mutfağı olabilir. Bu karar, her şeyden önce gelir. Belli bir alanda uzmanlaşmak mı, yoksa kapsamlı bir kafe mi istiyorsunuz? Bu, herkesin vermesi gereken ilk karardır.

Herkes, kendisini diğerlerinden ayıran ve kimliğini daha kolay belirlemeye yarayan bir isme sahiptir, işletmeler de öyle. İşletmelerin ismi kısa ve kolayca ezberlenebilir olmalıdır. Restoran isminizin eşsiz olduğundan ve müşterilerinizin aklında yer edeceğinden emin olmalısınız. Müşteriler, iyi isimleri en iyi hizmetlerle ilişkilendirdikleri için uzun işletme isimleri müşterilerin uzak durmasına sebep olur. Müşteriler, tatlı melodiler, lezzetli kafe ve sevdikleri şeyler gibi aşina oldukları şeylerin isimlerini tercih ederler. İsim, bir anlam ifade eden eğlenceli herhangi bir şey ya da işletmeyi bildiren bir şey olabilir. Öylesine bir isim olamaz çünkü bazı müşteriler sadece işletme isminden yola çıkarak kararlar verebilirler. İsim, yasal işlemleri uzak tutmak ve zararsız bir işaret sunmak için orjinal olmalıdır. İşletme ve şirketlerin tescil memuru, isim arayışında yardımcı olabilir.


2. Piyasa Araştırması

Piyasa araştırması, yeni ortaya çıkan büyüme fırsatlarına önem vermenize yardımcı olur. Böylece, gitmeniz gereken doğru yönü tayin edebilirsiniz. Piyasa araştırması, küçük işletme fikirlerine sahip olmanıza yardımcı olur. Yapılacak analiz, size seçenekleri karşılaştırmanız için fırsat verir ve en iyi fikri seçmenizi sağlar. Güzel bir restoran açabilirsiniz ama yetersiz araştırma yüzünden restoran sonunda başarısızlığa uğrayabilir. Araştırma, size hedef kitlenizi, onların tercih ettiği yiyecekleri ve o bölgede çok fazla tüketilen içecekleri anlamanıza yardımcı olur.

Kendinize, kendi restoranınızı nasıl açacağınızı sormalısınız ve işletmenizin hedef kitlesine ulaşmalısınız. Sizin fikriniz harika olabilir fakat restoranın başarılı olup olmayacağını belirleyen hedef kitledir. Eğer kimsenin ilgilenmeyeceği bir restoran açarsanız, o zaman başarı garantisi yoktur. Piyasa araştırması yürütmek, bir restoran açmanın size ne kadara mal olacağını bilmenizi sağlar.

İlk olarak, restoran açmak için neye ihtiyacınız olduğunu göz önüne almalısınız. Bu sorunun cevaplarını sadece piyasa araştırmasıyla alabilirsiniz. Araştırma, ufkunuzu genişletir ve işletmeyi açmak için gereken yasal ücreti hesaplayabilirsiniz. Ayrıca, satın alınacak mobilyalar, kira, müştemilat, rekabetin ne kadara mal olacağını, o bölgedeki müşterilerin satın alma alışkanlıkları ve hedef müşterilerinizi öğreneceksiniz. Onlar yerli müşteriler mi, yoksa restoranınızı deniz kıyısında açmanız durumunuzda yabancı müşteriler mi? Ayrıca, araştırma, restoran işletmenin genel maliyeti konusunda da size bilgilendirir.

Piyasa araştırması, iyi bir şekilde baş edilemediği durumda restoranınızı tehlikeye atabilecek potansiyel tehditler hakkında bilgi edinmenizi de sağlar. Diğer restoranların yüzleştiği zorlukları açıklar ve daha siz henüz restoranınızı bile açmadan önce, zorluklarla başa çıkmanızı sağlayacak yolları aramanıza fırsat tanır. Bu sayede, bu hassas işe girişmeden önce yeterli bir şekilde hazırlıklı olursunuz. Nasıl kendi restoranınızı açacağınıza dair kafa yormanıza gerek yok - piyasa araştırması yaptığınızdan emin olun.

Piyasa araştırması, başarılı restoranları dikkatlice incelemeyi, sahipleriyle, yöneticileriyle ve personelle görüşmeler yapmayı, iş dergileri okumayı, internette araştırma yapmayı ve anketler uygulamayı gerektirir. Bazı restoran sahipleri ön yargılı olabilirler ve sizi yanlış yönlendirmek amacıyla, size yanlış bilgiler verebilirler. Onların verdiği her bilgiye tamamıyla güvenmemelisiniz. Size verdikleri cevapları analiz etmeli ve dikkatlice irdelemelisiniz.

Özet olarak, piyasa araştırması, sizin iş ile ilgili olarak ufkunuzu genişletir ve nasıl kendi restoranınızı açacağınızın iç yüzünü kavramanızı sağlar ki böylece başarılı olabilirsiniz.


3. Konum

Bir diğer küçük restoran fikri, restoranın konumudur. Her işletmenin konumu çok önemlidir. Bir restoranı nasıl açacağınızı düşünürken, restoranın konumunu da halletmelisiniz. Kendinize sormalısınız: Restoranınız stratejik olarak mı konumlandırılacak? Hedef kitleye doğru bir şekilde ulaşabilecek mi? Müşteriler tarafından kolaylıkla ulaşılabilir mi? Güvenli ve sağlıklı bir çevrede mi bulunuyor? Bunlar, restoran açmaya istekli insanların kendilerine sorması gereken bazı sorulardır.

Müşterilerin sağlığı her zaman önce gelir, restoran çöp yığınlarından veya müşterilerin sağlığını tehlikeye atacak herhangi bir şeyden çok uzakta olmalıdır. Çevre, elverişli ve müşteri dostu olmalıdır. Restorana giden yollar asfaltlanmalı ve tozutmayacak şekilde döşenmelidir. Bu, restoranın müşterilerin kendilerini değerli hissettirmesini sağlar ve müşteriler, restoran ile ilgili olarak iyi hissederler. Restoran açmak için en iyi mekânlar; seyahat edenlerin yola çıkmak üzere beklerken yemeklerini yiyebilecekleri otobüs terminallerine yakın yerler, alışveriş merkezlerinin yakınları, herhangi bir şehrin merkezi iş bölgesidir. İnsanlar ayrıca az gürültü olan ve trafik olmayan şehir dışında da restoran açmayı tercih ederler. Hedef kitlenizi belirledikten sonra, restoranınızı açmak için kusursuz bir yer seçmek zorunda olacaksınız. İdeal yeri bulmadan herhangi bir işte başarılı olmanın bir yolu yoktur. Mükemmel konum, trafik yoğunluğu yaratır ve artan satış hacmine katkıda bulunur. Harika bir konumun diğer özellikleri işletme civarı, kira süresi ve gelecekteki gelişim potansiyelidir.


4. İş Planı ve Finansmanı

Bir restoran açmayla ilgili yapılacak işler listesi, bir iş planına sahip olmak kadar iyidir. Restoran için yapılacak işler listesi, işletmenin işleyişine rehberlik eder. Birçok restoran sahibi, bir restoran açmayla ilgili yapılacak işler listesini kendileri oluşturmayı ve daha sonra onu yönetime tanıtmayı tercih eder. Diğer bir taraftan, bir iş planı bir işi yönetmek ve işletmek için hayati öneme sahip bir araçtır. Bir restoran iş planı, restoranın kısa ve uzun vadeli amaçlarına ve bu amaçlara ulaşmak için atılması gereken adımların önemine dikkat çeker. Bir restoran iş planı yazmak, işletmenizi daha iyi tanıdığınızı gösterir ve bu yüzden, yeterli sermayeye sahip olamamanız durumunda, yatırımcıları sizin restoranınıza yatırım yapmalarına ikna etmek için iş planını kullanabilirsiniz. Yönetici ve personeli tetikte tutmak amacıyla restoran iş planına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Bir iş planı, işinizdeki durumlar arasında bağlantı kurup net bir resmi göz önüne sermeyi sağlayan, işinizin bir aynası olmaktan tutun; restoranınızın doğru yolda gitmesini sağlayacak restoran öncelikleri oluşturmanıza kadar birçok avantaja sahiptir. Plan yapmada başarısızlığa uğramak, başarısızlığa uğramak için plan yapmak demektir; bu, yerinde söylenmiş bir sözdür! Bir iş planı iki nedenden ötürü hayati öneme sahiptir:

-Restoran aktiviteleri üzerinde düşünme

-İşletme için sermaye sağlama

İş modelinizi yapılandırdıktan sonra ortaya çıkabilecek birçok göze görünmeyen durum vardır. Sadece her şeyi kağıt üzerinde yazılı olarak dikkatle incelediğiniz zaman, saklı olan ne varsa ortaya çıkaracaksınız.

Finansman, iyi hazırlanmış bir iş planı olmadan başarılı bir sonuca ulaşmayacaktır. Sermayedarlar, ister bireysel yatırımcılar, ister iş ajansları veya bankalar olsun, restoran sahibinin işletmenin işleyişi hakkında gerçeklere dayalı bilgiler sağlamasına ihtiyaç duyarlar.

Bir restoran açmayla ilgili yapılacak işler listesi ve harika bir iş planı taslağı oluşturmak işin düzenlemeleri ve işleyişine kılavuzluk eder.

5. Hukuki Süreç

Bir iş kurmadan önce, bir lisans sürecinden geçmeniz ve yetkililerden çalışma izni elde etmeniz gerekmektedir. Bunlar, bir restoran işini nasıl kuracağınıza dair ip uçlarını googleda araştırmadan önce yapmanız gereken ilk şeydir. İster evinizde bir iş yürütün veya alışveriş merkezinde, işiniz ilgili yetkililer tarafından sicile geçirilmelidir. Eğer bir restoran işi ismi kullanmayı seçerseniz, Ticaret Unvanları Kanunu altındaki yasal yükümlülüklere uymak zorundasınız. Hukuki yükümlülüklere uymak sizi sadece beladan uzak tutmaz, ayrıca müşterilerin size güvenmesini sağlar ki böylece sizinle iş yapabilirler.

Bu, sizin dürüst bir insan olduğunuz anlamına gelir.

Birçok turistin, vakitlerini restoranlarda geçirmeyi tercih etmesi yerel sağlık yetkililerinin düzenlemeler yapmasına neden olur. Zengin ve yüksek profilli insanlar haftasonlarını bu restoranlarda geçirirler; bu yüzden, devlet tüm restoranların işletmeye açılmasından önce gerekli tüm koşulları yerine getirdiklerinden emin olmalıdır. Bunlar nasıl kendi işinizi kurabileceğinizi henüz düşünmeden önce bile bilmeniz gereken yasal durumlardır. Bu makale, bir restoran işi kurmak için nelere ihtiyacınız olacağını belirtecektir. Bunlar aşağıdakileri içerir:

a) Restoran Lisansı

Bir işletme lisansı, restoranınızın açık olduğunu gösteren işaret levhasını asmadan önce edinmeniz gereken ilk şeydir. Lisans, belirlenmiş haklar doğrultusunda yasal olarak restoranınızı işletmenize izin verir. İzinler, devletin restoran sayılarını düzenlemesini ve kıyasıya bir rekabete sebep olacak restoran kalabalığını önlemek amacıyla belirli bir bölgedeki restoran sayısını tam olarak bilmesine yardımcı olur.

b) Yiyecek Ruhsatı

Bu, bir lisans değildir ancak yiyecek bulundurmanıza izin veren bir ruhsattır. Yiyecekler dayanıksızdır. Müşterilerinizin koleraya yakalanması riskine karşı çok dikkatle ele alınmalıdır. Hiçbir devlet, bu ruhsat olmaksızın birinin yiyecek kullanmasına izin vermez.

Restoranda hazırlanan yiyecek, insan tüketimine uygun olup olmadığının belirlenmesi için nitelikli bir Kamu Sağlığı Merkezi memuru tarafından incelenmelidir. Tüm restoran sahipleri bu ruhsata sahip olmalıdırlar.

Yiyecek ruhsatı, restoranın yiyecek düzenlemelerine uygun olarak işletildiğini garanti eder. Yiyecek, temiz bir depoda tutulur; restoran çalışanları tarafından yiyecek uygun bir şekilde kullanılır ve maksimum yiyecek koruması mevcuttur. Ek olarak, restoran binanızın sağlam olduğunu ve müşterilerinize herhangi bir zarar gelmeyeceğini göstermek için bir bina ruhsatı almaya da karar verebilirsiniz. Gerekli bina koşullarını karşılamış olursunuz.

c) Alkollü İçecek Lisansı

Eğer restoranınızda alkollü içecek veya içki servislerini dahil etmeye karar verirseniz, bir alkollü içecek lisansı almanız tavsiye edilir. Fakat, bu tür bir ruhsat sizin restoranda satmak istediğiniz içkinin türüne bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Restoranınızda bir festivale ev sahipliği yapmayı planlamanız durumunda, çoktan lisanslı olsanız bile, o festivalde içki servis etmek için bir lisansa sahip olmanız gerekmektedir.

d) Müzik Lisansı

Birçok insan yemeklerini tatlı ve yumuşak müzik çalan restoranlarda yemek ister. Müzik, eğlencedir. Eğer restoranınızda müzik çalmaya niyetliyseniz, bir müzik lisansına sahip olmalısınız. Lisans, restoran sahibi tarafından karşılanması beklenen, kullanılması gereken müzik ekipmanları gibi bazı koşulları içerir. Lisans, telif hakkı saklı olan müzikleri çalmanıza izin verecektir. Ancak, restoranınız 3,750 feet kareden (348.3864 metre kare) küçük bir alana sahipse ve müzik bir radyo veya televizyondan çalınıyorsa, hoparlörler beşten azsa ve müşterilerinize bunun için para ödetmiyorsanız, bir müzik lisansı gerekli değildir.

6. İş Çevresi

Restoran işiniz için doğru konum ve çevreyi seçmek kritik derecede önemlidir. Bazı insanlar bir işi evlerinden yürütmeye karar verebilirken, diğerleri şehir içinde bir iş yeri kiralarlar. Bir restoran işi için, yiyeceklerinizi depolayabileceğiniz geniş bir depoya gereksinim duyacaksınız. Depo, buzdolapları ve dondurucuları içermenin yanı sıra çok fazla miktarda yiyeceği sığdırabileceğiniz kadar büyük olmalıdır. Restoran binanız, size ekstra herhangi bir maliyet doğurmadan etkili ve verimli bir şekilde işinizi yürütmenize olanak sağlamalıdır. Birçok insan bir restoran açmak ne kadara mal olur bilmek ister fakat öncelikle ihtiyaç duyacakları şeylerin bir listesini belirlemek zorundadırlar. Restoranın boyutu ve tasarımı, içeriden ve dışarıdan nasıl görünmek istediğiniz, müşteri konforunu sağlayacak tesisler, elektrik, kanalizasyon sistemi, güvenliği arttırmak için Kapalı Devre TV kamerası kurulumu gibi bazı faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. İşletmenin çevresinin büyüklüğü ve türü, bir restoran işi kurarken çok önem arz eder. Restoran, kolaylıkla ulaşılabilir olan ideal bir konumda bulunmalıdır. Eğer küçük bir restoran açmayı planlıyorsanız, o zaman harcamayı aza indirmek için küçük binalara bakmanız gerekmektedir.

Kalabalık restoranlar, hem müşteri hem de çalışanlar için telaş ve rahatsızlığa sebep olabilir. Çalışanlar, müşterilere hizmet etmek için bir yerden başka yere hareket ederken çok alan olmadığı için araç gereçleri kırabilirler, mevcut alanı kullanmak için kendilerini kısıtlarlar. Bu küçük işletme fikirleri, çoğu insan tarafından es geçilir ancak gün sonunda çok önemli olduğu görülür.

7. Tasarım

Restoran işinizi nasıl kuracağınız sorusu restoranınızın nasıl görünmesini istediğiniz sorusuyla birlikte gelir. Bu, tasarımdır. Şu şeyleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir:

Maliyet

Bir restoran açmak ne kadara mal olur, bu işe girişmeye niyetlenen birçok insan tarafından sorulan yaygın bir sorudur. Restoranın dizaynı ve tasarımı, işletmenin amaçları ve isteklerinin bir ürünüdür. Bir restoran sahibi ne kadar büyük hedeflere sahip olursa, restoranı dizayn etmede o kadar çok kaynağa ihtiyaç duyulur. Daha çok kaynak daha yüksek maliyetler anlamına gelir; dizayn ve tasarım maliyeti restoran sahibinin bakım ve onarımları karşılayamayacağı derecede fazla olmamalıdır. Eğer restoran o şekilde de işletilebilirse, gereksiz harcamalara ihtiyaç yoktur. Harcanacak para, gelir yaratabilecek alanlara yönlendirilmelidir.

Mekân

Restoran, yeterince geniş olmalıdır. Mekânın nasıl bölümlere ayrıldığı çok önemlidir. Mutfağa, karşılama standına ve yemek odalarına bol alan ayrılmalıdır. Restoran ofisi, müdürün kullandığı ve önemli aktivitelerin yer almadığı bir yer olduğundan, restoranın en iyi alanında yer almak zorunda değildir.

Restoran Müdürünün Ofisi

Ofis, iki ya da üç insanı alacak şekilde küçük olmalıdır. Restoran ofisi, gidilip içinde oyalanılacak bir yer değildir. Ofisi, karmaşa ve yemek odalarından gelen gürültünün olmadığı bina içindeki güvenli bir yerde konumlandırın. Restoran müdürü, bir restoran açmayla ilgili yapılacak işler listesinin kılavuz olarak esas alınmasını sağlayarak restoranın iyi yönetildiğinden emin olmalıdır.

Restoran Mutfağı

Restoran mutfağı, tüm gerekli ekipmanları içine alabilecek şekilde mümkün olduğunca geniş olmalıdır ki çalışanlar rahatça çalışabilsinler. Mutfak, kolay bir temizlik için fayanslarla döşenmelidir. Su ısıtıcıları, lavabolar, fırın ve ocaklar, raflar ve bulaşık makineleri gibi gerekli araç gereçlerle mutfak iyi bir şekilde donatılmalıdır.

Depo Alanı

Restoran deposu çok geniş olmalıdır. Bir depo, buzdolapları, soğuk hava mahzeni ve yeterli büyüklüğe sahip kuru depo alanını içermelidir. Bir soğuk hava mahzeni, restoran sahibine kayıplar yaşatabilecek buzdolabı bozulmaları durumunda yardımcı olur. Depo ofisleri, müdürün ofisinin yakınında konumlandırılmalı ve aşçılar tarafından kolayca ulaşılabilir olmalıdır.

Tuvaletler

Tuvaletler, birçok dekoratör tarafından göz ardı edilir ancak dizaynın ve tasarımın en önemli kısımlarından biridirler.

Tuvaletler, ulaşılabilir ve müşterilerin herhangi bir tehlikeye maruz kalmadıkları stratejik bir yerde konumlandırılmalıdırlar. Bir restoran açmayla ilgili yapılacak işler listesi, eklemek istedigimiz temizlemek için tuvaletlerin etrafında oyalanmayı seven çalışanları denetlemeyi kolaylaştırır.

Çalışanların Alanı

Bazı iş insanları, çalışanlar için bir oda ayarlamanın alanı boşa harcamak olduğunu düşünürler; halbuki bilmezler ki bu, işletme için bir avantajdır. Çalışanlar, kişisel eşyalarını koymak için bir alana ihtiyaç duyarlar. Ancak, bazı çalışanlar bu ayrıcalığı kötüye kullanırlar ve restoran araç gereçlerini zula etmeye başlarlar. Bu davranışlar, bir restoran açmayla ilgili yapılacak işler listesi yardımıyla tüm çalışanların meşgul olduğu ve avarelik etmediklerinden emin olunarak azaltılabilir.

Restoranla İlgili Yapılacak İşler Listesi Bir restoran açmayla ilgili yapılacak işler listesi, restoranın her bölümündeki gidişata rehberlik eder ve böylece, kaliteli ürünler yaratılmasını ve en iyi hizmetin sunulmasını sağlar. Bir restoran açmayla ilgili yapılacak işler listesi, görevlerin doğru bir şekilde yerine getirilip getirilmediğinin görülmesine yardımcı olur.

Yemek Odası

Yemek odası, iyi bir şekilde dizayn edilmesi gereken bir yerdir. Birçok müşteri, zamanını bu alanda geçirir. Eğer müşteriler yemek odasının tasarımından memnun olmazlarsa, bir başka gün onların geri gelmelerini beklemeyin.

Ayrıca, müşterilerin, yemeklerini yerken hırsızlardan güvende olduklarından emin olmak için güvenlik önlemleri devreye sokulmalıdır. Tüm müşterilere uyum sağlaması amacıyla oturma bölümü, masalar ve geniş masaların bir kombinasyonunu sağlamanız gerekmektedir. Ailesiyle gelen müşteriler, daha geniş masaları kullanmayı seçebilmeli ve rahat olmalıdırlar.

Giriş

Bir restoran açmak için neye ihtiyacınız var? Restoran girişi bir gereksinimdir. Restoran girişi, ilk izlenimi yaratmalıdır. Şunu hatırlayın, ilk izlenimi iki kez yaratamazsınız. Bundan dolayı, kapıdaki personelin müşterilere iyi hizmet ettiğinden her zaman emin olmalısınız. Kapıdaki görevli, profesyonel davranmalı ve müşterilere karşı cana yakın olmalıdır. Taşıtların denetlenmesi yoluyla binaya girmede gerekli yönlendirme yapılmalıdır. Müşteriler daima güvenliklerinin garanti altına alınmasını isterler. Girişe devasa bir kapı koymaya ve restoranınızın ismini sade bir şekilde yazmaya karar verebilirsiniz.

Sonuç olarak…

Bir kişi bunları küçük restoran fikirleri olarak görebilir fakat eğer bir restoranı nasıl açacağınızı bilmiyor idiyseniz, yapılacaklar bunlardır. Eğer bu kılavuza uyarsanız, ilerleyeceğiniz yolda tökezlemeniz imkansız olacaktır. İşinizde belli bir yere gelmek için güçlü temeli olan, her şeyi tam bir restoran kurun. Bu makale size nasıl kendi restoranınızı açabileceğinizi, bir restoran açmanın ne kadara mal olduğunu ve bir restoran açmak için neye ihtiyacınız olduğunu gösterecektir. Eğer hayaliniz başarılı bir iş insanı olmaksa, silahınız işte burdadır.

Restoran ekle